Language
Bejelentkezés
Felhasználónév

Jelszó

Még nem regisztrált?
Regisztráció

Elfelejtette a jelszavát?
Új jelszó kérése
Navigáció
Csatlakozzon hozzánk
Virtuális gyertyák
Az emlékhelyeken
84
gyertya ég
Online Emlékezők
Üzenőfal
Üzenet küldéséhez bekell jelentkezned.

2019.04.08 17:18:57
Kedves Admin! A mai napig nem kaptam vissza SHILA kiskutyám régi oldalát. Kérem szíves segítségét! Köszönettel
2019.15.05 16:51:34
Kedves Admin! A problémám,hogy több hónapja nem tudok belépni kiskutyám sírjához, csináltam egy másik emlékoldalt,de szeretném visszakapni a régi oldalát. SHILA a neve. Köszönöm szépen
2019.05.02 10:00:33
Egy hete nem tudok belépni a szüleim emlékhelyére, kérem az admin segítségét. Köszönöm!
2018.08.11 06:50:17
Kérek segítséget æ virtuális gyertya gyújtáshoz
2018.04.05 20:47:26
1 hete nem tudok belépni Shila babám emlékhelyére,kérem
az admin segítségét. Köszönöm!
2018.16.04 18:23:08
Nem tudok virtuális gyertyát gyújtani. Nem jelenik meg a felirat a gyertyagyújtáshoz.
2017.11.07 21:38:27
Kedves Margaret! Az emlékhelyet úgy tudod törölni, persze csak akkor, ha Te hoztad létre, hogy rámész az emlékhelyre és bal oldalon vannak ikonok az utolsó egy piros X arra rákattintasz és ott lehet törölni az emlékhelyet.
2017.06.06 15:30:01
Kedves Emlékez?k! Tud valamelyik?tök segíteni nekem abban, hogyan tudom törölni az emlékhelyet? Az Adminnak 2016. 08. 08.-án már írtam levelet, de azóta sem kaptam rá választ! :( Jó lenne, ha mi magunk tudnánk törölni, úgy, ahogyan régen lehetett. Köszönöm el?re is a válaszokat. Üdv.: Margaret
2017.16.01 06:00:40
Végre ismét m?ködik. Megtaláltam az elhunyt ismer?seimet is.
2016.07.12 11:54:05
Nem találom a sirhelyet: Szüleim,Testvéreim
, és egy másikat is bejegyeztem, Szeretteim: Fotót nem kivántam elhelyezni és a folytatás elmradt.
Hirdetés
Manufacturers analyze the strength of the output of the crusher
xiaoxuanxuan
Analyze the strength of the granules produced by the crusher. The strength of the granules produced by the Cone Crusher during operation is closely related to the size. The internal stress generated by the crusher reaches the ultimate strength of brittle failure before it undergoes significant rheology. The particles appear to be easily comminuted. Significant rheology can be seen for the plastic particles, and the structure is less prone to significant damage. The energy consumed by the rheology is converted into heat and released, and the particles appear to be difficult to pulverize. Under the repeated action of external force, the crystal structure inside the particle will appear to be slack, that is, the gram that is deformed by the force will gradually disappear after the deformation value remains unchanged, and the stored elastic energy will be converted into heat. Increase the temperature of the crushing zone. The instantaneous shear stress helps to shorten the rheological process of the particles, thereby overcoming the macroscopic "viscosity" of such particles, reducing the temperature inside the pulverizer and speeding up the pulverization process.
Shanghai SBM Heavy Industry Technology says that the crusher pre-treats materials and develops internal lattice defects is an effective means to improve the pulverization efficiency. For example, water quenching of steel slag and high-pressure roller mill extrusion pre-crushing have been widely used. Within the range of plastic deformation, the strain first develops along the sliding surface occupied by the crystal structure defects. As the humidity of the pulverized region increases, the fluidity of the interface atoms increases, which will cause the partially enlarged defects to heal, which is not conducive to the pulverization process. The heat in the crushing zone is removed in time, and reducing the temperature in the stone crusher machine is beneficial to improve the crushing efficiency. Under the high frequency periodicity, the strength of the solid particles will be reduced, which is caused by the periodic load causing the particles to fatigue and break along the weakest part of the structure. The principle of using ultra-fine grinding with a vibrating mill and a high-speed impact agitating mill is to utilize this principle. The finer the pulverized particles, the higher the frequency of action, and the same is true for the high energy pulverization and dispersion of ultrasonic waves. Then the actual strength of the particles is related to their size factor. As the particles change more and more finely, the difficulty of pulverization also increases dramatically. The pulverization process is mainly to develop and produce structural defects, and the finer the particles, the less structural defects are, and the strength of the body is improved. The practical limit of pulverization fineness is about several hundred nanometers. Further pulverization is almost formed in the ideal crystal structure and develops new defects, which undoubtedly consumes huge energy!

Ugrás a fórumra: