Language
Bejelentkezés
Felhasználónév

Jelszó

Még nem regisztrált?
Regisztráció

Elfelejtette a jelszavát?
Új jelszó kérése
Navigáció
Csatlakozzon hozzánk
Virtuális gyertyák
Az emlékhelyeken
33
gyertya ég
Online Emlékezők
Üzenőfal
Üzenet küldéséhez bekell jelentkezned.

2019.04.08 17:18:57
Kedves Admin! A mai napig nem kaptam vissza SHILA kiskutyám régi oldalát. Kérem szíves segítségét! Köszönettel
2019.15.05 16:51:34
Kedves Admin! A problémám,hogy több hónapja nem tudok belépni kiskutyám sírjához, csináltam egy másik emlékoldalt,de szeretném visszakapni a régi oldalát. SHILA a neve. Köszönöm szépen
2019.05.02 10:00:33
Egy hete nem tudok belépni a szüleim emlékhelyére, kérem az admin segítségét. Köszönöm!
2018.08.11 06:50:17
Kérek segítséget æ virtuális gyertya gyújtáshoz
2018.04.05 20:47:26
1 hete nem tudok belépni Shila babám emlékhelyére,kérem
az admin segítségét. Köszönöm!
2018.16.04 18:23:08
Nem tudok virtuális gyertyát gyújtani. Nem jelenik meg a felirat a gyertyagyújtáshoz.
2017.11.07 21:38:27
Kedves Margaret! Az emlékhelyet úgy tudod törölni, persze csak akkor, ha Te hoztad létre, hogy rámész az emlékhelyre és bal oldalon vannak ikonok az utolsó egy piros X arra rákattintasz és ott lehet törölni az emlékhelyet.
2017.06.06 15:30:01
Kedves Emlékez?k! Tud valamelyik?tök segíteni nekem abban, hogyan tudom törölni az emlékhelyet? Az Adminnak 2016. 08. 08.-án már írtam levelet, de azóta sem kaptam rá választ! :( Jó lenne, ha mi magunk tudnánk törölni, úgy, ahogyan régen lehetett. Köszönöm el?re is a válaszokat. Üdv.: Margaret
2017.16.01 06:00:40
Végre ismét m?ködik. Megtaláltam az elhunyt ismer?seimet is.
2016.07.12 11:54:05
Nem találom a sirhelyet: Szüleim,Testvéreim
, és egy másikat is bejegyeztem, Szeretteim: Fotót nem kivántam elhelyezni és a folytatás elmradt.
Hirdetés
What is the difference between Raymond mill and ball mill?
xiaoxuanxuan
First of all, from the point of view of the name, Raymond mill and ball mill are both milling equipment, but they are completely different from the structural aspect. For example, the ball mill is composed of a horizontal cylinder, a hollow shaft for feeding and discharging, and a grinding head. A long cylinder with an abrasive body inside. Raymond Mill is built.
Secondly, from the working principle of the two, there is also a big difference. The working principle of Raymond mill is that the grinding roller is tightly pressed on the grinding ring under the action of centrifugal force, and the material is sent by the blade to the grinding roller. On the grinding ring, the material is sent by the blade to the middle of the grinding roller and the grinding ring, and the material is broken into powder under the action of the rolling pressure. The ball mill drives the inner steel ball to drop and roll through the operation of the cylinder to crush and grind the material. Therefore, the fineness of the two mills varies greatly.
Finally, from the level of grinding materials, the two have their own functions. Raymond mill is mainly used for non-flammable and explosive various ores, building materials with Mohs hardness below 9.3 and humidity less than 6%. Superfine pulverization processing such as chemical materials, such as fine powder processing of barite, marble, gypsum, cement, bentonite, etc., the finished product has a fineness of up to 2000 mesh, which is suitable for projects and projects with high requirements on fineness of some materials. Ball mill is mainly used for materials with Mohs hardness below 7 and humidity below 6%. It is widely used in black and non-ferrous metal processing, fertilizer processing, refractory processing and silicide manufacturing. It can dry and wet materials. Grinding, the fineness of the finished product can reach 425 mesh, which is commonly used in the beneficiation production line for the grinding of materials, preparing for the next process of the production line.
In summary, the two kinds of equipment have their own advantages. We hope that our customers can purchase different equipment according to their own production requirements. sbm Heavy Industry can tailor the grinding production line according to the needs of customers to provide you with high quality milling. Machines, crushers and other equipment.

Ugrás a fórumra: